Translate

AFRYKAŃSKA MODA





Haft krzyżykowy – rodzaj haftu, w którym na materiale w formie siatki o jednakowej na całej powierzchni gęstości oczek (kanwie) wykonuje się tzw. "krzyżyki". Są to podstawowe elementy haftu krzyżykowego. Powstają one przez przeplecenie kolorowej nici przez oczko kanwy, a następnie zrobienie tego samego w taki sposób, aby kolejna część nitki pokryła poprzednią, przecinając ją pod kątem prostym (krzyżyk). Można tworzyć piękne obrazy malowane nitką. Zachęcam do odwiedzenia strony, gdzie prawdziwa pasjonatka haftu dzieli się swoim doświadczeniem
i można spróbować


http://www.haftowanie.kadan.pl/info_haft.htm




Autorka projektu Marta
Autorka projektu Nicola

AFRYKAŃSKIE INSPIRACJE W MODZIE

Etno wzory, kroje safari, ciężka biżuteria i wielkie przeciwsłoneczne okulary – w sezonie wiosna lato 2012 wzywał nas gorący afrykański kontynent z całym bogactwem kulturowym. Donna Karan, Michael Kors, Proenza Schouler, Roberto Cavalli… To tylko niektóre marki zafascynowane plemienną tradycją. Z naszych obserwacji wynika, że afrykański trend powraca co sezon w coraz większych ilościach i coraz odważniej lansuje się go na wybiegach. W zeszłym roku gościł
w dodatkach, teraz obejmuje sylwetkę od stóp do głów.

żródło: www.lamode.info
                                      foto: www.joemonster.org


Stroje dla mieszkańców Afryki nie tylko stanowią element konieczny, by móc pokazać się światu, ale mają także znaczenie rytualne i symboliczne. Wśród plemion afrykańskich, w różnych krajach kontynentu znaleźć można plemiona, dla których wciąż głównym strojem są rzemyki, spódnice z liścii przepaski ze skór upolowanych zwierząt.
Są też jednak plemiona, gdzie wszyscy chodzą w ciężkich bawełnianych bądź wełnianych strojach, nie zwracając uwagi na panujące upały. Strój w Afryce stanowi też swego rodzaju rytuał – dzieci noszą inne stroje niż młodzież, a młodzież inne niż osoby dorosłe i różnice w tych strojach są dużo bardziej widoczne niż w Europie czy na innych kontynentach. Oprócz tego strojem wyróżniać można status społeczny, w którym najcenniejsze stroje noszą plemienni znachorzy i wróżbici. W niektórych plemionach strojem i ilością np. rzemyków przy pasku czy koralików oznacza się liczbę lat danego członka czy członkini plemienia.
Zamężne kobiety noszą skromne stroje pozbawione znamion kokieterii, która w Afryce jest źle postrzegana.  Mieszkańcy plemienia Tuareg na przykład nazywani są niebieskimi ludźmi od kolorów strojów, które noszą, a są to niebieskie płaszcze wraz ze spodniami wiązanymi tuż nad kostką i w pasie oraz do tego rzemykowe sandały.
Zgodnie z afrykańską tradycją tkactwem oraz szyciem strojów zajmują się mężczyźni, którzy po dziś dzień materiały wykonują ręcznie – tkają 12 cm paski, najczęściej z bawełny lub wełny, rzadziej z wysuszonej kory czy liści palmowych, a potem sprawny krawiec szyje z tego suknię lub inne tradycyjne stroje. Warto wiedzieć, że dla mieszkańców Afryki strój to sposób na złożenie hołdu tradycji, a także w wielu plemionach rozróżnienie statusu społecznego oraz przynależności klasowej czy wiekowej.


źródło: www.africana.com.pl